Tukany – piękny oraz wyjątkowy tropikalny ptak

Tukany są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych tropikalnych ptaków na świecie. Są niezwykle piękne i zapierające dech. Należą do rodziny dzięciołowatych.

Gdzie występują tukany ?

Większość tukanów zamieszkuje rejony leśne, z dużą ilościom zarośli i drzew. Służy im ciepły, wilgotny klimat, wręcz tropikalny. Ich ojczyzną jest Ameryka Południowa wilgotne lasy Brazylii, lasy Kolumbii, Ekwadoru i Peru. Można je spotkać na terenach od Ameryki po Meksyk. Można je zobaczyć w Paragwaju i Argentynie. Są bardzo malownicze, dlatego od razu przyciągają wzrok.

Rodzaje Tukanów :

Do tej rodziny ptaków należą:

– Aulacorhynchus – Ameryka Południowa i Środkowa,

– Pteroglossus – Ameryki

– Selenidera – Ameryka Południowa i Środkowa

– Andigena – Ameryka Południowa

– Ramphastos – obie Ameryki

tukan
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Cechy charakterystyczne tukanów :

Ptaki te są wielobarwne i malownicze. Ich cechą charakterystyczną jest bajecznie kolorowy dziób sprawia, który  że tukany są jednymi z najbardziej niezwykłych i fascynujących ptaków. Ma on budowę ażurową, złożoną z luźnej sieci beleczek kostnych. Ciekawe jest, iż ostateczną długość dzioba osiągają dopiero po kilku miesiącach życia bądź po roku. Są naprawdę duże, mogą osiągnąć około 60 cm. Wewnątrz dzioba znajduje się wąski i długi język, który może mieć nawet 1.5 cm. Wyposażony jest również w długi ogon i dość krótkie skrzydła. Ciekawostką jest, że pomimo dużych rozmiarów ciała i dzioba jest to bardzo lekki ptak. Dziób swojej wewnętrznej budowie przypomina plaster miodu.  Posiada kciuk zwrotny.

Jak hodować i pielęgnować tukany ?

Hodowla tych ptaków nie jest prosta, ponieważ rzadko można spotkać je w sprzedaży, a cena ich jest bardzo wysoka. Tukany mogą być trzymane nie tylko w domu, ale również w wolierach zewnętrznych. Pomieszczenie to musi być osłonięte od wiatru i deszczu, a także dobrze zadaszone, ponieważ ptak nie jest przyzwyczajony do złej pogody. Trzeba również zamontować ogrzewanie, które stale będzie ocieplać pomieszczenie. W pomieszczeniu należy umieścić dużo krzewów, zarośli, kamieni i wodospadów lub innych zbiorniczków z wodą. Lubią kąpać się w wodnych kuwetach. Zdaża się, że bardzo śmiecą. Ze względu na płynne odchody dobrze jest wysypać podłogę piaskiem zmieszanym z torfem. Są dość odporne i dobrze znoszą zarówno nocne spadki temperatury.  Dobrze utrzymane i zadbane tukany mogą dożyć w niewoli kilkunastu lat.

Jak się zachowują ?

Jeśli dobrze o nie dbamy, tukany bardzo przypominają zachowaniem papugi. Często dzieje się tak, że przywiązują się do swoich właścicieli i obdarzają ich miłością.

Czym się żywią ?

Ptaki te są przede wszystkim owadożerne. Jedzą także owady, zwłaszcza w okresie lęgowym. W naturze zdarza się, że upolują jaszczurkę, pająka czy splądrują gniazdo innych ptaków, w poszukiwaniu jajek. Ciekawe jest, że czerpią one wodę głównie z owoców, takich jak jabłka, gruszki, namoczone rodzynki, winogrona, banany, wiśnie,  dlatego też ważne jest, aby codziennie dostawały dużą ich ilość. Trawią one owoce znacznie szybciej niż inne ptaki i dlatego karma taka musi być podawana w odpowiednich proporcjach i odstępach czasu. Oprócz owoców w ich diecie nie może zabraknąć karmy białkowej.

W jaki sposób się rozmnażają ?

Ich pora Lędowa jest raz w roku. Płeć ptaków można ustalić jedynie na podstawie badania DNA. Ciężko jest im nakłonić do rozrodu. Jednak jeśli do niego dojdzie to składają czysto białe jaja w ilości przeciętnie 2-4 szt. Ich okres wysiadywania trwa około 20 dni. Pisklęta wykluwają się ślepe i nieopierzone. Na nogach mają charakterystyczne poduszeczki, które chronią je przed drażniącym działaniem dna dziupli. Oboje rodzice biorą aktywny udział zarówno w wysiadywaniu jaj, jak i wychowaniu potomstwa, które opuszcza gniazdo mając zaledwie siedem tygodni.

tukan
Źródło zdjęcia: Pixabay.com

Choroby :

Przed zakupem takiego ptaka warto wiedzieć, że Tukany są również podatne na pasożyty wewnętrzne, które mogą uszkadzać ich system pokarmowy. Bardzo ważne zatem jest ich regularne odrobaczanie. Należy, więc znaleźć weterynarza, który zna się na ptakach tropikalnych i pomoże wam w szybkim i efektywnym leczeniu pupila.