Szlarniki – jak wyglądają oraz gdzie występują?

Szlarniki to małe ptaszki z rodziny wróblowatych. Jest to bardzo piękny i przykuwający oko gatunek, a to za sprawą jego charakterystycznego wyglądu. Są również pełne uroku.

Jak wygląda szlarnik ?

Są to niezwykle eleganckie i kolorowe ptaki. W ich ubarwieniu dominującymi barwami są różne odcienie zielonego i żółtego. Kolory te wahają się od jasne, rażącego do ciemniejszego odcienia. W związku z tym bardzo łatwo jest zobaczyć go już z daleka. Cechą charakterystyczną dla tej grupy jest obrączka wokół oczu, właśnie od tego powstała nazwa całej rodziny tych ptaków.

Gdzie występuje ten gatunek ?

Ptaki te najlepiej czują się w ciepłym klimacie. Występują w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Afryki, Azji i Australii. Można je spotkać również na wielu  wyspach Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. Niestety nie ma ich na terenie Europy ze względów oczywistych, czyli klimatu, Nie jest to jednak problem, ponieważ hodowla nie jest zabroniona. Jeśli zapewnimy idealne warunki każdy może takiego mieć i cieszyć się jego pięknym, melodyjnym śpiewem.

ptak
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gatunku.

Rodzaje tego gatunku ptaków :

Obecnie istnieje wiele różnych gatunków Szlarnik. Rodzina szlarników obejmuje około 100 gatunków, zgrupowanych w kilku rodzajach. Klasyfikacja rodziny nie jest ustabilizowana. Można jednak opisach kilka znanych rodzajów.

– szlarnik syberyjski,

– szlarnik maskowy,

– szlarnik japoński,

– szlarnik pacyficzny

-szlarnik oliwkowy

-szlarnik zielonawy

-szlarnik czarnogłowy

-szlarnik złotawy

-szlarnik górski

-szlarnik żółtooki

– szlarnik czarnoczelny,

– szlarnik żółtawy.

Odmian jest naprawdę wiele, jednak te spotykane są najczęściej.

Czym żywią się Szlarniki ?

Ptaki te nie są do końca roślinożercami. Jedzą głównie soczyste i mięsiste owoce, warzywa i nektar, ale mogą się również skusić na jakiegoś owada czy dżdżownicę. Owoce, które zjadają są nie tylko tropikalne, chętnie zjedzą również jabłka, nektarynki lub śliwki. Bardzo lubią miąsz i sok z tych owoców.

Jak wygląda hodowla ?

Nie są to trudne w hodowli zwierzątka. Największy problem można mieć przy utrzymaniu odpowiednio wysokiej temperatury oraz specyficznym upodobaniom jeśli chodzi o jedzenie. Warto jednak dawać mu profesjonalnie przygotowaną karmę dla miękko jadów, którą możemy kupić w większości sklepów zoologicznych. Są one bardzo przyjazne, więc można je trzymać z innymi ptakami, ale o takim samym charakterze i usposobieniu, by nie dopuścić do konfliktów. Klatka dla szlarników powinna być sporych rozmiarów. Idealnym pomieszczeniem jest takie, które obrasta duża ilość gęstych roślin. Symulujemy w ten sposób naturalne środowisko. Ważne jest, by pomieszczeni było ogrzewane, ponieważ szlarniki nie są odporne na niskie temperatury.

ptak
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanego gatunku.

Jak wygląda tradycyjne zachowania tego ptaka?

Warto wiedzieć, że nie są to agresywne ptaki. Jest wręcz na odwrót. Szlarniki to niezwykle towarzyskie i spokojne ptaki, które potrafią głośno śpiewać. Jeśli nie są na uwięzi, w swoim naturalnym środowisku łączą się w duże grupy, stada. Ta sytuacja zmienia się w porze lęgowej. Odłączają się wtedy i poszukują partnerów do spłodzenia potomstwa.

Opis rozmnażania i rozpoznawanie płci :

Rozróżnienie płci jest niezwykle trudne, ponieważ na pierwszy rzut oka nie da się wyodrębnić. Samce śpiewają, tylko w okresie lęgowym. Jeśli jesteśmy hodowcami i chcemy poznać płeć naszych pupilów to powinniśmy zasięgnąć porady specjalisty, który zleci zrobienie badań. Szlarniki budują  gniazda w gąszczu bujnych drzew, zarośli i krzewów. Samica składa od 2 do 4 jajeczek ( czasami więcej, ale to rzadko) , z których po około 14 dniach wykluwają się nieporadne pisklęta. Po krótkim czasie zaczynają przybierać charakterystyczny dla tej rasy jaskrawo – zielony kolor.

Podsumowując można stwierdzić, że nie jest to gatunek ptaka wymagający wyszukanych warunków i pożywienia. Jest to taki ptak dla leniwych. Wszyscy, którzy kochają ptasi śpiew i chcą mieć ptaka z tropikalnym ubarwieniem powinni kupić Szlarnika. Jest to małe, lecz sympatyczne stworzonko.