Nierozłączki czyli popularne papużki hodowlane

Chyba wszyscy znają wyrażenie „jak papużki nierozłączki” sugerujące fakt, nieodstępowania się nawet na chwilę od siebie. Powiedzenie to jest w zupełności uzasadnione, gdyż owe papugi żyją w parach i znane są właśnie z tego, że przebywają ciągle we własnym towarzystwie przytulając się, czesząc sobie nawzajem piórka. Ich nazwa pochodzi od połączenia słowa greckiego- kochać i łacińskiego- ptak. Czasami mówi się, że gdy jedna papuga z parki poniesie śmierć, to i druga umiera z tęsknoty, jednak teza ta nie jest potwierdzona.

Papużki nierozłączki mają około 13 do 17 centymetrów, krótki ogon i skrzydełka, a także dosyć krępe ciało. Dziób jest w kolorze czerwonym bądź żółtym, a w osobników młodych może występować w kolorze brązowym. Jest haczykowato zagięty. Podstawowym kolorem ciała, który występuje chyba we wszystkich odmianach papużek nierozłączek jest kolor zielony.  Nierozłączki używają swojego śpiewu najczęściej w celu porozumiewania się między sobą, szczególnie wtedy, gdy w pobliżu nie ma drugiej połówki, bądź gdy słyszą śpiew innego ptaka zza okna. Czasami papużki te mogą przypominać gwarka czczonego, gdyż w pewnym stopniu potrafią naśladować i powtórzyć kilka ludzkich słów.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

  Z charakterystycznych cech ich temperamentu należy wymienić oprócz owej nierozłączności z pewnością dużą ruchliwość. Papużki te uwielbiają biegać po podłodze bądź klatce, wspinają się po drabinkach, zwisają głową w dół trzymając się kurczowo łapkami prętów. Wypuszczone z klatki niewiele latają, w zdecydowanej większości wolą biegać na nóżkach. Nierozłączki bardzo lubią też zabawy, szczególnie w postaci kąpieli wodnych, a ze względu swoich niewielkich rozmiarów często wykonują tą czynność w wazonach z kwiatami, a czasami nawet w szklance z wodą, dlatego też należy bardzo uważać, by papużka nie wskoczyła do gorącej szklanki z herbatą. Kąpiele dozwolone są jednak tylko doraźnie. Wstawiony pojemnik z wodą szybko oziębia się, a papugi kuszone basenem w klatce kąpią się często co może spowodować niebezpieczne dla papug przeziębienia.

Papużki te często są prawie identyczne wyglądem, a zatem może być ciężko sprawdzić ich płeć. Fachowcy czy też hodowcy potrafią zidentyfikować płeć papużki na podstawie charakterystycznego ułożenia kości miednicy, bądź też ułożenia kości głowy. Dla amatorów z kolei polecane jest pozostawienie trzech do pięciu par papużek nierozłączek, by same indywidualnie i samodzielnie dobrały się do siebie parami, by pozostać razem do końca ich życia, gdyż tworzą związki monogamiczne. Możliwe jest krzyżowanie różnych gatunków nierozłączek między sobą, czego wynikiem są niepłodne hybrydy.

papuga
Zdjęcie poglądowe – nie prezentuje opisanej papugi.

Papużki te mogą także żyć pojedynczo w klatce, jednak w takim wypadku wymagania są zdecydowanie większe w stosunku do właściciela papug, gdyż musi on przeznaczać zdecydowanie więcej swojej uwagi na zabawy z papugą, by nie czuła się samotna i opuszczona. Można także łączyć w klatce nierozłączki z innymi gatunkami papug, jednak wielkościowo muszą być one porównywalne. Poza tym, ptaki powinny być wprowadzane do klatki w tym samym czasie. W przypadku wprowadzenia nowego osobnika do zamieszkałej już wcześniej klatki, nowy osobnik może został potraktowany jako intruz i może stać mu się po prostu krzywda. Papużki nierozłączki najczęściej żywią się owocami, warzywami i nasionami, a niektóre zjadają też owady. W hodowlach wymagają urozmaiconego pokarmu. Ich dziuple powinny być wyścielone gałązkami, korą, trawą i liśćmi, gdyż właśnie takie warunki sprzyjają wylęgowi kolejnych ptaszków.

Nierozłączki ogólnie pochodzą z Afryki, w aż dziewięciu gatunkach, jednak w Polsce występują najliczniej tylko trzy, a mianowicie nierozłączka czerwonoczelna, czarnogłowa i nierozłączka Fischera.
Są to niezmiernie przyjazne i wdzięczne zwierzęta, które umilą życie każdemu człowiekowi, a ich śpiew może być zarówno ładny i kojący, co i piskliwy i nieznośny. Tak jak do każdego zwierzęcia, tak i do tych ptaków należy się przyzwyczaić, a przed kupnem znaleźć odpowiednie lokum dla tych oto ptaków.